Maják na Lesné nabízí nejen duchovní cestu

rozhovor s Jasonem McFrederickem pro Severník –  Informační bulletin městské části Brno-sever

Na severním konci Lesné a Majdalenek stojí dům, který umožňuje vyplnění volného času dětem i pomoc rodičům, kteří nemají kam dát malé děti. Vedle domů je sportovní areál, nabízející odreagování všem věkovým kategoriím. Ptala jsem se Jasona McFredericka, vzděláním bakaláře přírodních věd, který tu působí více než 12 let jako ředitel misie Wesleyánské církve pro Českou republiku.

Proč Maják a kde se tu vůbec vzal?

Byly to chátrající budovy, které opustily firmy. Mohli jsme je odkoupit a zrekonstruovat. Dnes tu máme kanceláře, jazykové učebny, prostor pro soukromou mateřskou školu, sál, dvě sportovní hřiště, dětské hřiště s pískovištěm, houpačkami a dřevěnou sestavou, gril a ohniště.

Přišli jste z Ameriky, proč právě Česká republika a proč Brno?

Kořeny Wesleyánské církve sahají do 18. století k člověku jménem John Wesley, který byl farářem anglikánské církve v Anglii. J. Wesley se setkal při cestě lodí do USA se skupinou Moravských bratří z Ochranova. Byl silně osloven jejich osobní vírou v Pána Boha. Naše teologická tradice tedy vychází hodně z tradice Moravských bratří, díky čemuž dnes cítíme duchovní propojení s křesťanským dědictvím v České republice.

Takže jste misionáři? Nebojíte se možných perzekucí?

Myslíte, jako že byste nás snědli? (smích). To se nebojím, žijeme zde s manželkou a dvěma dětmi celkem poklidně. Cítíme se mezi českými lidmi velmi dobře, jsou vesměs přátelští. Na Maják chodí hodně mladí lidé, kteří vítají, že pořádáme relativně levné kurzy angličtiny s rodilými mluvčími. V rámci večerních konverzačních klubů si mohou své znalosti zdarma ověřit a prohloubit.

V rámci kurzů angličtiny tedy neprobíhá žádné náboženské přesvědčování?

Nikomu nic nevnucujeme. Pokud má někdo zájem, rádi mu o křesťanství řekneme víc. Lidé se mohou přijít podívat na bohoslužbu, kterou máme každou neděli mezi 10. – 12. hodinou ve velkém sále. Může také zavítat na www.wesleyan.cz, kde je možné vyslechnout, co se káže na bohoslužbách. Existuje i Brno International Christian Fellowship (www.bcif.cz), schází se každou neděli odpoledne v 17.00 hodin k bohoslužbě v anglickém jazyce. Každý, koho zajímá křesťanství, je srdečně zván a vítán.

V čem je přístup vaší víry odlišný od katolické?

Bible je pro nás jedinou a zásadní knihou. Je to náš průvodce životem. Centrálním bodem je postava Ježíše Krista, jeho život a jeho učení. Jestli vás to zajímá, další si můžeme říct soukromě, budete-li ovšem chtít…

Přece vidím ještě jeden zásadní odlišný moment. Jste pastor a jste ženatý.

Ale to není nic výjimečného! Faráři jiných protestantských církví se také mohou ženit. V Bibli to není zakázáno. Myslím si, že je to výhoda, když znám život z vlastní zkušenosti i po této stránce. Jak bych mohl jinak pochopit problémy v rodinách a případně poradit?

Říká se, že musíte mít dvě manželky, ale nesmíte pít alkohol a kouřit…

Počkejte, to jste vzala kde? (údiv). Aha, to si nás zřejmě pletete s mormony! Ne, tohle u nás naštěstí neplatí. Z vlastní zkušenosti vím, že jedné ženy má někdy muž až nad hlavu! (smích). S alkoholem a kouřením, to je ale pravda. Přidejte k tomu hazard a drogy a vše, co je zhoubné pro tělesné, duševní a duchovní zdraví. To neděláme. A nechceme, aby to dělali také naši hosté v našich prostorách.

A co nabízíte?

Východiskem je angličtina. Prostředkem jsou nejen kurzy, ale také letní anglický tábor pro mladé od patnácti let, kde se komunikuje anglicky. Veřejnosti nabízíme sportovní vyžití na hřišti, kde lze hrát basketbal, volejbal a nohejbal. Máme hřiště pro plážový volejbal. Je tu i možnost použít gril a ohniště se zázemím. Je dobré se objednat předem, zaznamenáváme rostoucí zájem. V areálu je ovšem také zákaz kouření a konzumace alkoholu. Naší prioritou je bezpečnost, slušnost a pořádek.

Máte tu prý hezký sál. Je možné ho pronajmout?

Jistě. Nabízíme k pronájmu velký sál pro 150 lidí, plně audiovizuálně vybavený, za 500 korun na hodinu. Asi nepřekvapí, že za technickou výbavu požadujeme vratnou kauci při tisíce. Nestalo se, že bychom ji museli použít. Naši hosté jsou slušní lidé. Menší společenská místnost je asi pro 50 osob, s malou kuchyňkou k dispozici, vhodná pro rodinné oslavy.

Vraťme se k vašim činnostem, mluvil jste o školce.

Toto není naše aktivita, provozuje ji v našich prostorách náš partner, spolek Příliv pro rodinu. Je to spíš hlídání dětí rodinného typu, miniškolička. Máme tu děti už od dvou let. Mají k dispozici oddělené zóny pro různé činnosti – na hraní, pracovní činnosti, spaní a děti chodí ven na naše hřiště. Myslím, že se tu dětem líbí a že i rodiče jsou spokojeni.

Kurzy angličtiny jsou jen pro děti a pokročilé, nebo se mohou přihlásit i dospělí začátečníci?

Přihlásit se může kdokoliv. Děláme nejprve rozřazovací testy a bereme i dospělé začátečníky. Kurzy jsou ve dvou semestrech, začínáme v září a únoru, ale přijímáme zájemce i během výuky. Letos máme nový systém výuky, učíme zájemce ve skupinkách podle pokročilosti a podle času, který je k dispozici. Nabízíme také individuální výuku. Výuku zajišťují 4 lektoři, rodilí mluvčí, pocházející z USA. Naši lektoři dobře chápou úskalí učení se jazyka v dospělosti. Nikdo se nemusí stydět, že mu to nejde. My Američané se musíme zase učit česky a věřte, že to pro nás vůbec není lehký jazyk! I moje děti chodily do české školy. Chceme chápat českou kulturu. Děti mají s češtinou ještě problémy, ale pořád jim to jde lépe, než mně!

Jak máte velké děti. Chodí do školy na Lesnou?

Dcerka Mollyn je v deváté třídě a syn Niam chodí do sedmé třídy. Bydlíme na Majdalenkách, nejdříve chodily do školy do Vranova. A od loňského roku navštěvují Mezinárodní školu Brno. Mají zde mnoho kamarádů, což je dobře. Život je lepší, když máte kolem sebe přátele.

Když se budu chtít přihlásit na angličtinu, jak na to?

Máte-li internet, tak nejlépe přes www.majak-brno.cz, nemáte-li, zavolejte v pracovní dny mezi 9 – 14 hodinou na tel. 548 221 566. Nemusíte se obávat, jsme zvyklí i na věčné začátečníky a naši lektoři mají svatou trpělivost. Jsme přece křesťané, co nám zbývá, musíme! (smích).

Děkuji za rozhovor,

Karla Hofmannová, zastupitelka

aktualizovaná verze rozhovoru z roku 2012